Taky běháte pro radost, ten jedinečný pohyb, který nám umožní v dnešní uspěchané době návrat ke kořenům…
Ty okamžiky patří jen Vám. Je úchvatné opět využívat „naše“ tělo a to tím nejpřirozenějším pohybem, který nás doprovází tisíciletí.
Čím více trénujete, posouváte své hranice a odhodlání… Pak přijdou první závody, 10 km… pořádná výzva, startovní euforie, tvrdá dřina a najednou jste v cíli. Vaše kondice roste, následuje 20 km, 30 km, a je tu okamžik, kdy si troufnete na 50tku… Každá z tratí je velkou výzvou a jedinečným zážitkem.
Každý z nás si chce ten svůj závod užít, mít dostatek energie, nepotkat křeče a běžet s větrem o závod… proto je tady pro Vás pár základních informací k výživě během tréninku i závodu…
Souběžně pro nás ENERVIT připravil možnost „výživových balíčků“, které Vám umožní užít si Jesenický maraton na maximum... Takže START-UP.
ENERVIT výživový plán na závod Jesenický maraton
Na letošní Jesenický maraton jsme proto jako novinku zpracovali několik výživových strategií rozdělených dle délky trvání výkonu. Cílem je, abyste měli dostatek energie ze sacharidů po celou dobu závodu a maximálně tak přispěli k co nejlepšímu výsledku.
Ve vytrvalostních disciplínách se výkon zhoršuje především v důsledku vyčerpání svalového glykogenu. Proto Enervit výživové plány vhodnou skladbou produktů: pomáhají šetřit svalový glykogen, umožňují zapojit tuky přítomné ve svalech jako nezbytný energetický zdroj, optimálně dávkují sacharidy přijímané během výkonu.
Trénujete? Pak myslete také na správný pitný režim
Pitný režim je v mnoha ohledech pověstnou alfou a omegou kvalitního tréninku i vlastního závodu. Kdybyste s sebou měli mít během tréninku jen jednu jedinou věc, určitě by to měla být sportovní láhev s iontovým nápojem. V článku se dozvíte, kolik tekutin z těla vyloučíte během výkonu a jak tomu uzpůsobit pitný režim v závislosti na intenzitě tréninku. O tom, že není pití jako pití, svědčí i porovnání iontového nápoje s vodou se šťávou.
Regenerace - novodobý fenomén
Může správná nutriční (výživová) strategie podpořit zotavení sportovce po výkonu? Existuje mnoho různých důvodů se domnívat, že ano. Sportovní výkon je pro tělo náročná činnost, která z organizmu značně vyčerpává energii, minerální látky a tekutiny a poškozuje svalová vlákna. Vyčerpaný organismus regeneruje pomaleji a hůře a doplněním živin a tekutin můžeme nastavit podmínky rychlejšího návratu do výchozího stavu. Když ale budeme k povýkonovému jídelníčku přistupovat lajdácky, můžeme dobu regenerace i zdvojnásobit. Což se pak negativně projeví na rozvoji naší trénovanosti a vitality.
Trénovanost zvýšíte i výživou
Snad každý opravdový sportovec trénuje i za účelem zvyšování výkonnosti. Víte ale, kdy během tréninku vaše výkonnost roste nejvíce? A v jaké části tréninku se rozhoduje o únavě, která pak může negativně ovlivnit přínos dalšího tréninku? A proč bývá dříč výsledkově horší, i když trénuje téměř nepřetržitě oproti kolegovi, který na trénování nemá tolik času? Nejen na tyto otázky odpovídá další díl našeho ENERVIT nutričního okénka.
Jak proti křečím
Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Lze křečím předcházet? Nebo můžeme jejich zákeřnost alespoň potlačit? Anebo to nejde a musíme se naučit s nimi žít? Jaké minerální látky jsou s křečemi spojovány a známe množství těchto elektrolytů obsažených v plazmě a potu? Na tyto i další otázky odpovídá náš další ENERVIT seriál
Jak snídat a jíst před závodem
Snídaně patří snad k nejvíce diskutovaným otazníkům před startem jakéhokoliv závodu. Proto v tomto díle přinášíme detailní časování jídla před závodem, včetně snídaně a toho, jak zamezit pocitům hladu před startem i v průběhu závodu. V článku rovněž najdete doporučení, jakým jídlům se před sportem vyhnout a jaká nám zase naopak mohou s výkonem pomoci.
Na Jesenický maraton v plné síle!
Výkony běžců jsou podpořeny hned třemi základními druhy energie. Aby se vaše několikaměsíční tréninkové úsilí projevilo naplno, chtělo by to na připravenosti těchto zdrojů pracovat nepřetržitě, ale především pak v posledních dnech před startem závodu, kdy budete ladit detaily a hledat formu. A jelikož všechny tři energetické zdroje ovlivníte stravou, může být jejich ladění před startem i docela zábava. Jaké tři zdroje to tedy jsou?