Příběh závodu

Jesenický maraton – jak to začalo?

V červnu 2008 jsme se s partou kamarádů vraceli z Non stop behu hrebeňom Nízkych Tatier. Spokojeni z úspěšného absolvování, s bolavými těly, ale zato se svěží myslí…a že je cesta ze Slovenska dlouhá, začali jsme s Víťou na zadních sedadlech Volkswagenu Transporter plánovat další úderné sportovní akce podobného charakteru. Jenže ouha! U nás v České republice žádný horský maraton v té době neexistoval. Nezbývá tedy než si nějaký udělat! Vždyť krásných hor máme i u nás dost! A že jsme ze severní Moravy, naše myšlenky se obrátily do našich oblíbených hor: Jeseníků. Zbytek cesty jsme strávili příjemnou debatou nad nejkrásnějšími cestami, výhledy a vrcholy Hrubého Jeseníku, hledáním smysluplné trasy a sčítáním kilometrů. Dorazili jsme domů a vrátili se do běžného pracovního kolotoče – nějakou dobu jsme na naše plány zapomněli. Ale to jen do chvíle, než jsme se my dva potkali s kamarádem Petrem, který s námi sice zrovna v Tatrách nebyl, ale posedl ho nezávisle ve stejnou chvíli stejný nápad. Realizační tým Jesenického maratonu byl na světě. Náš pořadatelský trojlístek nelenil, nadšeně agitoval a přesvědčoval kamarády a 23. 8. 2008 jsme se společně v počtu dvanácti osob a dvou psů vybaveni dvěma gpskami, mapami a svačinami vydali na neoficiální zkušební 0. ročník Jesenického maratonu.

Pozvánka na 0. ročník Jesenického maratonu:

Pribeh zavodu Pozvanka nulty

 

Fotodokumentace z 0. ročníku Jesenického maratonu (archiv Horské sporty CH3, o. s.):

Pribeh zavodu 01 Pribeh zavodu 02

Pribeh zavodu 03

Pribeh zavodu 04

Všem účastníkům se tento zkušební ročník podařilo úspěšně dokončit, některým na něj dokonce zůstala trvalá vzpomínka – zakopnutí před Ztracenými kameny mi doteď připomíná jizva nad okem. Jesenický maraton se mi prostě navždy vryl pod kůži .

V následujících měsících jsme se zabývali praktickými organizačními věcmi, založili jsme občanské sdružení Horské sporty CH3, o.s., pod jehož hlavičkou jsme žádali o povolení závodu CHKO Jeseníky a LČR s.p., dále o granty obcí, měst a krajů a o sponzorské dary spřátelených firem. Definitivně byla stanovena závodní trať o přibližně maratonské délce 42 km, začínající startem na Ramzové a končící v cíli na Skřítku, tak jak se běhá dosud. Za laskavé spolupráce horských chat a Horské služby Jeseníky byly po trati rozmístěny 4 občerstvovací stanice, které obsluhovali dobrovolníci z řad našich kamarádů a rodinných příslušníků. Vznikly webové stránky a před pár měsíci narozený Jesenický maraton se vydal vstříc svému batolecímu věku. Prvního ročníku v roce 2009 se účastnilo celkem 139 běžců, druhého v r. 2010 118 běžců, na třetí ročník v r. 2011 přilákala horská maratonská trať 138 závodníků. V roce 2012 se poprvé pro velký zájem konal zároveň s maratonem také půlmaraton, který zvýšil počet účastníků na celkových 256 osob. Dítě ve zdraví rostlo a vyvíjelo se jen s drobnými neduhy, které snad k dětství patří. Byli jsme spokojeni, že se myšlenka ujala a Jesenický maraton si získával stále větší oblibu v běžecké společnosti. Zároveň nás ale toto naše nevlastní dítě začalo více a více zaměstnávat na úkor mezitím pořízených dětí vlastních a vzniklo z toho až příliš mnoho pracovních dní i nocí. Pátý ročník Jesenického maratonu a zároveň druhý ročník Jesenického půlmaratonu přivedl na start obou závodů již 368 horských běžců. Nevlastní dítě nám rodičům sice radostně, ale přece jen přerůstalo přes hlavu. Proto jsme v roce 2014 s velkou radostí a úlevou přistoupili na dohodu o předání organizace dalších ročníků závodu novému týmu organizátorů 3THX – Sportovnímu klubu. A konečně jsme si naši oblíbenou jesenickou trať zase jednou mohli proběhnout ne s trasírkou v ruce, ale se startovním číslem na triku. 3THX, moc děkujeme a držíme vám pěsti, ať dorostenec nezlobí!

 

Tak vzniká legenda….   Alespoň pro nás v 3THX. Část z nás si závod oblíbila od začátku svého vzniku, pravidelně jsme závod zdolávali, vždy fascinování nádherou tratě a pohodovou atmosférou závodu…

Pribeh zavodu 05

Pak přišel rok 2012, kdy další z nás okusil Jesenický a byl stejně nadšený jako další běžci….

Možná o trošku víc, neb v roce 2013 vznikl závod Valašský HRB, který čerpal inspiraci v Jesenickém…. A kruh se uzavřel v roce 2014, kdy jsme se rozhodli uchovat tradici a posloužit tak zachování legendy i pro další roky… a tak Jesenický pokračuje dál i v roce 2018…

 

Hlavní partner závodu

Partneři závodu

Spolupracujeme s

Pořadatelé