Popis trati - půlmaraton

Doporučujeme všem závodníkům zaparkovat auto na Skřítku a využít autobusového odvozu závodníků na start půlmaratonu na Červenohorském sedle (dále jen ČHS). Autobus na ČHS bude odjíždět v sobotu 20. srpna 2022 kolem 8:00 hod. (upřesníme mailem před závodem). Závodníci budou odprezentováni v prostorách Chaty Červenohorské sedlo, která se nachází hned vedle centrálního parkoviště. Alternativně se lze dostat na start půlmaratonu autem či autobusem ze směru od Jeseníku nebo Šumperku. Pořadatel zajišťuje odvoz osobních věcí ze startu do cíle. Pokud budete chtít využít odvozu na start ze Skřítku a nevyužili jste možnosti v přihlášce, prosím, informujte nás na info@jesenickymaraton.cz. Záchody budou k dispozici na chatě v místě prezentace. Výklad trati se provede na startu závodu, který je asi 200 m po červené značce za hlavní cestou u rozcestníku ČHS – směrem na Praděd. Všem středně zkušeným závodníkům doporučuji, netlačte se dopředu startovního pole. Start půlmaratonu je v 11:00.

Vybíhá se po červené turistické značce. Na prvních 800 metrech trať křižuje dvě sjezdovky a nastoupá se rychlých 100 m výškových po štěrkové cestě. Po 1,4 km se seběhne z cesty a pokračuje po červené turistické značce. Přeběhnou se první slatě a doběhne se k rozcestníku Klínovec. Vyběhne, vyleze se na Výrovku (stoupání 40 m výškových), slezou se malé skalky a dále se vyběhne na Malý Jezerník (stoupání 90 m). Po prudkém stoupání (100 m výškových) před Švýcárnou vás čeká nádherný úsek po slatích. Slatě jsou ve špatném stavu. Některé latě se hýbají a za deště dřevo klouže. Na Švýcárně je osvěžovací stanice (po cca 6 km). Ze Švýcárny až po Ovčárnu vede asfaltová cesta. Zprvu užší, místy rozbitá, pak široká s davy turistů. Tak jako turisté, tak i závodníci se při seběhu z Pradědu motají na všech stranách. Prosím, dbejte určité slušnosti a držte se vpravo. Po vleklém výběhu na rozcestí pod Pradědem, Sedýlko (celkově budete mít nastoupáno cca 670 m výškových) vás čeká klesání až k Ovčárně. Doporučuji klesat s rozumem. U Ovčárny na Horské službě bude připravena hlavní občerstvovací stanice (po cca 10,5 km). Cestou na Petrovy kameny zdoláte převýšení cca 150 m. Závěrečných 8 km po hřebenu si už jenom užijete. Na Jelení studánce bude připravena osvěžovací stanice (po cca 16,5 km). Dále se pokračuje po hřebeni po zelené turistické značce. Při seběhu ze Ztracených kamenů (klesání cca 270 m výškových) dbejte zvýšené opatrnosti. Do cíle je to už jenom 2,5 km z kopce a půl kilometru po rovině. Před závěrečným finišem je třeba ještě přeběhnout frekventovanou silnici a závěr patří MISTRŮM. Všem, co doběhnou do cíle, už předem gratuluji. S přáním intenzivního zážitku Tomáš Holas, ředitel závodu.

Občerstvovací stanice budou vybaveny vodou, šťávou, iontovým nápojem, banány, čokoládou, hroznovým a kostkovým cukrem, müsli tyčinkami, rozinkami, oplatky, atd. Na občerstvovací stanici bude personál s autolékárničkou a mobilním telefonem. Pořadatel nezařizuje organizovaný odvoz závodníků z občerstvovací stanice směrem na Skřítek. Občerstvovačky na ČHS a Ovčárně jsou dostupné autem.

Přestože se pořadatelé budou snažit zásobit občerstvovačky dostatečně, doporučujeme všem závodníkům, aby si na trať vzali vlastní vaky s pitím a odzkoušenou závodní stravu. Občerstvovací stanice by měly být zásobeny vodou natolik, aby si závodníci mohli podle potřeby dopustit čistou vodu do camel backu. Pořadatel nezajišťuje odvoz soukromého občerstvení na občerstvovací stanice. Chtěl bych připomenout, že celý závod probíhá v CHKO Jeseníky, proto prosím o ohleduplnost vůči přírodě. Vymačkané tuby a podobné odpadky odhazujte pouze na našich občerstvovacích stanicích a v cíli.

Upřesnění parametrů trati: Půlmaratonská trať = 22 km, převýšení 730 m (podle serveru mapy.cz).

 

Znáš trasu Půlmaratonu? Koukni na amatérký sestřih. https://vimeo.com/167000011

 

Hlavní partner závodu

Partneři závodu

Spolupracujeme s

Pořadatelé